Şu ana kadar ürünlerimizin kalite belgesi olarak TSE ürün belgesi kullanılmakta ve üreticilerimiz de TSE‘nin belirttiği şartları yerine getirerek belge almaya hak kazanmaktaydı.

Oysa bugün, CE işaretlemesi, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne yasal uyumu çerçevesinde gündeme gelmiş bir yasal zorunluktur ve bunun takipçisi Bayındırlık Bakanlığı’dır. İlgili bilgilere internette http://www.bayindirlik.gov.tr/turkce/yapimal.php adresinden erişebilirsiniz.

Agrega larda Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) kapsamında CE işaretlemesi zorunluluğu getirilmiş ürünlerden biridir. Ürün listesinin bulunduğu   tebliğin numarası TAU/2004-006 olup, internetten http://www.bayindirlik.gov.tr/turkce/tebliglistesi.php adresinden erişebilirsiniz.

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ilk olarak 8 Eylül 2002 tarihinde yayınlanmış olmakla beraber, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında ertelenerek toplam 3 yıl ötelenmiştir. Ancak, 1 Ocak 2007 tarihi ile tekrar yayınlanan yönetmelik hakkında Bayındırlık Bakanlığı yetkilileri hem TSE’nin onaylanmış kuruluş olarak kabulü, hem de AB üyelik görüşmeleri nedeniyle artık erteleme olamayacağını ve piyasa gözetimi denetimlerinin başladığını ısrarla belirtmektedir.

Bizler de hem uygun fiyat anlayışımız, hem de Türkiye’nin lokomotifi olan KOBİ’lerimize katma değer sağlamak çerçevesinde ECE kalite danışmanlık kuruluşu olarak ürünlerinizin CE işaretlemesinde yardımcı olmaya talibiz.

Söz konusu ürünlerinizin işaretlenmesi yönetmeliğe göre Sistem 2+ çerçevesinde yapılmaktadır. Sistem 2+ gerekliliklerini sağlamak üzere fabrika üretim kontrol sistemi kurulmalı ve uygulanmalı, başlangıç tip testleri yapılmalı ve teknik dosya oluşturulmalıdır. Bunlar yerine getirildikten sonra TSE     yapı direktifleri bölümünden gözetim ve denetimleri gerçekleştirilmelidir.

Fabrika üretim kontrol sisteminin hazırlanması, teknik dosya hazırlığı ve bunlara dair eğitimler danışmanlık hizmeti olarak tarafımızca verilmektedir.

Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.