BASINÇ ÖLÇERLER

16.11.2015

Bilimsel ve endüstriyel uygulamalarda basınç ölçümlerinin görüntülenmesi için analog ve sayısal olmak üzere 2 çeşit basınç ölçer kullanılır.Analog basınç ölçerler genellikle manometrelerdir.Manometreler çalışma prensibini özetleyecek olursak, manometre içerisindeki bourdon tüpü içine bir akışkan basıncı uygulandığında, tüpteki malzemenin elastikiyetinden yüksek olmasından dolayı deformasyona uğrar ve basınç altında kalan tüpün serbest kapalı ucu hareket etmeye başlar.Bu hareket, tüpün serbest ucuna bağlı olan gösterge biriminde basınç birimine çevrilir.

Sayısal tipteki basınç ölçüm cihazları genellikle transdüser ve gösterge panelinden oluşurlar.Transdüserler dışarıdan uygulanan mekanik basıncı elektriksel çıkış sinyali haline getirilmesini sağlar.Burada kullanılan transdüserler piezo direnç, piezoelektrik kristal ve çeşitli formlara diyafram kapsül ve körük olabilir.Kullanılan elemana göre basınç dönüştürücüsünün mekanik sinyali algılama prensipleri farklıdır.Transdüser tarafından üretilen bu sinyal bu sinyal, kullanılacak uygun elektronik elemanlar sayesinde doğrudann basınç birimi veya gerilim birimi şeklinde göstergelere iletilir.
Basınç ölçerlerin, doğruuğunu etkileyen temel metrolojik özellikler şunlardır,

Tekrarlanabilirlik
Doğrusallık
Histerisis
Sıfır Hatası

Endüstriyel uygulamalarda basınç ölçümleri için yaygın olarak kullanılan basınç ölçerlerin ortalama özellikleri şöyledir:
Basınç ölçme aralığı 0-10 bar, Doğrusallık ve Histerisis %0.5, Tekrarlanabilirlik %0.2, Uzun dönem karaklılık %0.4 /sene.

Gösterim : 3809
Aşağıdaki formu kullanarak yorum yazabilirsiniz
Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.